Satelitní pohled na naší planetu

Frenky007
Frenky00741zapsáno: 14.8. 2003 / vydáno: 01.09.2003 / zobrazeno: 5113x
Země dopoledne a odpoledne (u nás)

Satelitní pohled na naší planetu


  Vítám všechny čtenáře fazolového plátku! Dnes vám přináším článek o jednom dobrém webu na kterém si můžete vybrat satelit(z nepřeberného množství), zadat souřadnice, výšku a další věci a ono vám to ukáže Zemi z pohledu z vesmíru.
Ano, řeč je o satelitech. Jednou jsem hledat nějaké stránky o satelitech a jejich využití, celý den se mi nedařilo nic najít, až večer jsem narazil na tento web(přes spoustu dalších linků).Myslím že se jedná o dobré materiály, které nevyužijí jen meteorologové či vědci, nýbrž i široká laická veřejnost-ať už při studiu či jiných aktivitách.
  Podívejte se na web http://fourmilab.ch/cgi-bin/uncgi/Earth , po rychlém načtení stránky se před vámi objeví základní verze, se kterou je možné jakkoli pracovat.V horním řádku je napsáno odkud se na Zemi díváte - výška a souřadnice.
Hned pod ním máte obrázek ze satelitu, jeho velikost se dá měnit v dolní řadě nastavení - Image size (standartně 320 pix.).
Lat :souřadnice (aby jste viděli Evropu zadejte cca 47 stupňů severně(North) a 13 stupňů východně(East)).
Alt :výška v kilometrech(standartně 151543255km). Display:můžete si přímo zvolit odkud se vám Země ukáže - jako mapa, ze Slunce, z Měsíce, noční strana Země(nemusíte nastavovat souřadnice a výšku).
Choose satellite :můžete si vybrat satelit(třeba Meteosat, co používají v počasí .)) .
Dále si můžete navolit co má obrázek přesně ukázat(oblačnost, teploty apod.)
Time :u této položky je standartně Now, takže máte čerstvé snímky ze satelitů, můžete si ale ovšem nastavit i vlastní čas.
===================================
Mezi další stránky na tomto webu patří např.                                     http://fourmilab.ch/cgi-bin/uncgi/Earth/action?opt=-m&img=MoonTopo.evif
stránka, na které se můžete podívat na Měsíc( a zase z různých úhlů pohledu).To ale není vše! Na stránkách http://fourmilab.ch/earthview/vplanet.html  toho najdete moc a moc, můžete studovat,obdivovat či se jen dívat na to jak v noci září velkoměsta, jako velké žárovky.Frenky

Měsíc ze Země + Země v noci a celý světteplotní mapa(opravdu je velmi teplo na celém světě)originál+topo