Jak jíst při poruše metabolismu cholesterolu a lipoproteinů

Ireneus_stary parez
Ireneus_stary parez907LIzapsáno: 28.5. 2003 / vydáno: 24.06.2003 / zobrazeno: 6784x
Hambáč 1.        Porucha metabolismu lipoproteinů (lidově tzv. tukovka dle vzoru cukrovka) je způsobena přejídáním. Je to pravda a může si za ni tedy každý sám?

To je snad nejčastější omyl o poruše metabolismu lipoproteinů. Na vzniku většiny hyperlipoproteinemií (s výjimkou sekundárních - při snížené funkci štítné žlázy, onemocněních ledvin, po některých lécích atd.) se podílí genetický faktor. Pouze asi 30 % poruchy je ovlivňováno jídlem a dá se tedy ovlivnit dietou. Zbývajících 70 % poruchy je způsobeno vrozeným defektem tvorby receptorů pro LDL-cholesterol,  zvýšenou syntézou nevhodných apolipoproteinů a dalšími vrozenými metabolickými anomáliemi.


2.        Ale všechny obézní osoby mají hyperlipidémii a ty se většinou přejídají?


Většina osob s nadváhou má menší či větší hypertriacylglycerolemii nebo i hypercholesterolemii, ale řada osob s nadváhou prokazatelnou poruchu hladin lipoproteinů v krvi nemá. Naopak někteří štíhlí jedinci zdědili těžkou vrozenou poruchu metabolismu cholesterolu a přicházejí ke mně do ordinace s cholesterolem přes 10 mmol/l. Většinou uvádějí v rodinné anamnese akutní infarkty u pokrevních příbuzných před padesátkou, čtyřicítkou, ale i dříve.


3.        Takže tělesná hmotnost nehraje žádnou roli?


To ne - nadváha a určitě obezita jsou rizikovým faktorem pro vznik hyperinsulinizmu a vývoj tzv. Reavenova syndromu (smrtící kvarteto), kam patří kromě hyperlipidémie hypertenze, porucha metabolismu glukózy a kyseliny močové a zvýšený krevní tlak. Snížení váhy směrem k optimálnímu BMI je žádoucí a její pokles o 5 kg často vyřeší obtíže s krevním tlakem či vyššími glykémiemi. Každopádně pokud pacient musí začít užívat léky na snížení hladiny lipidů, pomáhá současné snížení váhy nastartovat jejich účinek.


4.        Dobře, takže tedy pokud nemám nadváhu a mám příbuzné bez infarktů, mohu jíst co chci a  neonemocním?


Ano, v tomto případě doporučuji jíst všechno, ovšem vyváženě a s mírou, bez nárazového přejídání. Ovšem největší zdroje cholesterolu bys i v takovém případě měl konzumovat opatrně - máslo raději úplně nahradit rostlinnými tuky a omezit vejce (vhodné jsou nejvýše 2 žloutky týdně). Dále doporučuji přiměřený pohybový režim a dodržování preventivních prohlídek u svého praktického lékaře, kde je kontrola základních lipidových parametrů ve stanoveném věku zařazena.


5.        Říkáš rostlinné tuky - to na nich mám i smažit?


To je správná připomínka. Tyto tuky při zahřátí tepelně degradují a například z řepkového oleje vznikají nebezpečné rakovinotvorné látky. Proto pro tepelnou úpravu by se tuků mělo používat co nejméně a volit přípravu v nádobách, které vyžadují použití jen minimálního množství tuků. Pokud smažit - pak jen výjimečně a použít raději malé množství sádla, které vydrží i vysoké teploty, cholesterol neobsahuje a jeho vysoký energetický obsah je možné kompenzovat například zvýšeným pohybovým režimem. Osobně beru máslo na milost jen při přípravě pstruhů - pstruh smažený na másle je lahůdka a nevhodné máslo je kompenzováno  vyšším obsahem  prekurzorů ochranného HDL-cholesterolu v rybím mase. 


6.       Rybí maso - to mi něco připomíná. Proč se někdy pacientům s hyperlipidemiemi zakazuje?


Rybí maso se zakazuje pouze pacientům, kteří mají v krvi zvýšenou hladinu kyseliny močové. Tato další metabolická porucha se bohužel vyskytuje často ve spojení s hyperlipoproteinemií. Je nutné dále vyloučit zvěřinu, omezit maso mláďat (telecí, kuřata), luštěniny, houby. Nejškodlivější je kůže z ryb a kůže z drůbeže.


7.        Co zelenina - jak je užitečná? Nedostanu po ní pouze průjem?


Vláknina, obsažená v zelenině, na sebe váže žlučové kyseliny, vylučované do střeva jako metabolity cholesterolu, a zabraňuje jejich zpětnému vstřebání v roli emulgátorů tuků. Nezanedbatelný je i obsah vitaminu C, při jehož nedostatku to celé odbourávání cholesterolu probíhá pomaleji.


8.        A ovoce?


Nejlepší je to, které obsahuje pektiny - látky, podílející se na odstraňování cholesterolu stejnou cestou, jako zelenina. Jsou to jablka, rybíz a jiné bobuloviny. Pozor na ovoce se zvýšeným obsahem cukrů - hrušky, banány, sladké hroznové víno.


9.         Jak to je se stravou různých národů? Kdo se stravuje nejzdravěji a kde se tedy máme učit?


Populární je příznivý vliv tzv. středomořské stravy - nejzdravější je prý stravování na Krétě (zelenina, ovoce, ořechy, ryby, olivový olej). Výrazně příznivé je i složení potravin v japonské kuchyni..


10.      A co alkoholické nápoje  - zakazuješ je svým pacientům, nebo je povoluješ?


To je téma na dalších deset odpovědí. Takže příště..    

SvačinkaTacos